Maymun Kalem Hediyeniz Paketlerin İçinde

6-12 Ay Bebek Gelişimi

Yazan indoxploit 18/02/2016 0 Yorum Çocuk Gelişimi,

Altıncı ve sekizinci aylar arasında, bebeğiniz destek olmadan oturabilir, etrafta yuvarlanabilir ve ulaşabileceği her nesneyi yakalayabilir. İlk olarak ön dişleri yaklaşık altı ay sonra cıkacak ve yumuşak gıdaları ısırabilecek ve çiğneyebilecektir.

Küçük Meraklı Keşifçi  

Sekiz ay sonra, bebek ustaca ve hızlı şekilde emekler. Mobilyalardan destek alarak ayağa kalkabilir ve merdivenlerden yukarı tırmanabilme yeteneğine sahiptir (Fakat merdivenlerden aşağı inme güvenli olmayabilir!). Ellerini daha etkili kullanabilir ve yetişebileceği çekmeceleri ve dolapları açabilir. Ebevenler bu dönemde bebeğin çok meraklı olacağından, güvenliğine dikkat etmelidirler. Bu yaşta bebeğinizi odada yanlız bırakılmamalı. Ev ortamının daha güvenli olmasına yardımcı olan merdiven emniyet kapıları, çocukların geçemiyeceği özel sürgüler ve elektrik prizine kapaklar olmalıdır. Bebeklerin işitsel becerileri geliştiğinden, "Hayır!" veya "Yapma!" kelimelerini anımsarlar.  Bu yaşlar onun ailesine daha güçlü bir bağla bağlandığı ve yabancılardan rahatsız olabileceği yaştır.

İlk Adımlar ve Kelimeler

Bebeğinizin ilk doğum gününe yakın zamanlarında, destekle ayakta durabilir ve ilk adımlarını atmaya hazırdır.  Artık tırmanabilir, kendini yukarı çekerek ayağa kalkabilir, yürüteçle veya elinizi tutarak yürüme egzersizleri yapabilir. Parmak kasları gelişmiştir, böylece bebekler küçük nesneleri sadece baş parmağı ve işaret parmağını kullanarak bile kaldırabilir.  Kalın bir kalem verilirse, kağıt üzerinde çizebilir. Bebekler kelimeleri ve isimleride ekleyerek kendi konuşma dilini geliştirmeye başlar.

 6 Aylıktan 1 Yaşına Kadarki Uygun Oyuncaklar

Dokunma ve Tutma:

- Yüzeyleri farklı türde oyuncaklar; pürüzsüz, yumuşak, sert

- Bebeklerin ağzına götürebileceği dişlikler ve yumuşak halkalar gibi güvenli oyuncaklar

Kas Gelişimi:

- Geniş kas gruplarını ve dengede yardımcı olacak İtme ve Çekmeli oyuncaklar ve yürüteçler

- Yumuşak toplar, istifleme oyuncakları ve ince motor gelişimi için kutu oyuncaklar

Zihinsel Uyarım:

- Ebevenler tarafından okunan renkli resimli kitaplar ve yumuşak bez kitaplar

- Küçük kaplarla, aktarma, eşleştirme, ve renkleri öğretici banyo oyuncakları

- Banyo sırasında yaratıcı oyun için yüzen oyuncaklar (tekneler, ördek ve balık) 

Yorum yap