Maymun Kalem Hediyeniz Paketlerin İçinde

İlk Altı Ay Bebek Gelişimi

Yazan indoxploit 04/02/2016 0 Yorum Çocuk Gelişimi,

İLK ALTI AY BEBEK GELİŞİMİ

 

İlk altı ayda, bebekler kendi kaslarını nasıl kontrol edeceğini, duygusal uyarıları, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını ifade edebilmeyi öğrenirler. Yaşamın ilk birkaç haftasında bebekler insanlarla fiziksel ve görsel temasa ihtiyaç duyarlar. Gözleriyle en iyi odaklama mesafeleri sadece ortalama 20-25cm'dir. Yaklaşık beş haftadan sonra, bedenlerini ve çevreyi keşfetmeye yardımcı olacak yeni beceriler edinirler. Bebeğinizin gelişmekte olan yeteneklerini uyacak şekilde tasarlanmış olan oyuncaklar, onu, mutlu ve hevesli tutarak, hızlı öğrenmeye teşvik edecektir .

İlk birkaç ay içindeki Duyusal, Sosyal ve Motor gelişimi

İlk altı hafta boyunca, bebekler başlarını desteklemek için gerekli kas kontrolünü geliştirir. Bebekler annelerinin yüzüne bakmayı, açık ve koyu renkli nesnelere odaklanmayı çok severler. Yaklaşık altı haftada, bebekler gülümsemelere gülerek ve memnuniyet gösterek karşılık verir. İki ile üç ay arasında bebekler vücutlarını hareket ettirmeye, parmaklarını uzatmaya ve elleriyle kavramaya başlarlar. Ellerini ve ayaklarını bulup, onlarla oynamaktan mutluk duyarlar. Üç aylık olduğunda, bebekler karınlarının üzerine yatık haldeyken başlarını kaldırabilir. İkinci ve üçüncü ay boyunca, daha güçlü ve daha bilinçli olarak bacak ve kol hareketlerini geliştirirler ve ulaşılabilecek nesnelere vurmanın ve kaydırmanın tadını çıkarırlar.

Bir demet enerji!

Dört aylık olduğu zaman, bebeğiniz giderek daha aktif hale gelmiş olacaktır. Karnının üzerinde yatarken, kolayca başını kaldırıp sağa sola doğru hareket ettirebilir. Bu fiziksel gelişmeler onun etrafındaki dünya ile etkileşiminde ona yeni fırsatlar sunar. Artık, etrafinda olan bitenle ilgilenip, görmek ve duymak için dönüp hareket edebilir. Nesneleri yüzüne yakın mesafeye getirmek için kollarını ve ellerini kontrol edebilir ve nesneleri ağzına sokabilir. Bir şişe ya da oyuncak çıngırak gibi nesneleri tutup sallamayabilir. Gülmekten ve ses cıkarmaktan keyif alır ve birisi onla konuştuğunda değişik sesler çıkarır. Yalnız olduğunda bile, onu  sesler çıkararak pratik yaptığını ve kendini dinlediğini duyarsınız.

5. ve 6. ay boyunca, bebeğinizin farklı pozisyonlarda uyuyabilir, ve destekli olarak kısa süreli oturabilir.  El-göz koordinasyonu geliştiğinden, artık nesneleri bir elinden diğer eline alabilir.

Doğumdan itibaren 6 Aylık Olana Kadar Kullanılabilecek Oyuncaklar

Görsel Beceri :

- Görsel uyarı ve odak sağlamaya yardımcı olan renkli oyuncaklar.

- Beşiğe asılı ve beşiğe sabitlenmiş aktivite oyuncakları.

İşitsel Beceri :

- Müzik kutusu veya çıngırak gibi sesler çıkaran oyuncaklar

Motor Beceresi :

- Kolay kavranabilir ve hafif ağırlıkta olan oyuncaklar.

- Tutma, tekmeleme ve vurma için bebek üzerinde sallanan oyuncaklar.

Düşünsel Beceri :

-Müzikal oyuncaklar, resimli kitaplar ve yumuşak el kuklaları (yetişkinler tarafından tutulan ve hareket ettrilen).

- Beşiğe ya da oyuncağa sabitlenmiş kırılmaz güvenlikli aynalar.